K2 BELGESİ

K2 BELGESİ

K2 BELGESİ

K2 Belgesi  Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen ve ticari veya hususi kayıtlı kamyon-kamyonet aracı olan bütün vergi mükelleflerinin alması gereken belgedir. Nakliyecilik sektörünün dışında faaliyet gösteren ve kendi mallarını kendi  araçları ile taşıyan firmaların alması gereklidir. Belge başvurusu yapabilmek için araçların özmal olması gerekir. Nakliyecilik yapamazlar veya bir başkasının malını taşıyamazlar.

Avrupa Birliği uyum standartları çerçevesinde düzenlenen yönetmelik ile yürürlüğe giren yasa gereği kendi iştigal konusu ile faaliyette bulunan bütün firmaların K2 Belgesi alması zorunludur. Alınmaması halinde araçlarınızın trafikte denetime girmesi sonucu cezai işleme maruz kalabilirler. Başvuru şartları ve evrakları konusunda detaylı bilgi alabilmek için bizimle irtibata geçiniz.

kendi aracı ile kendi malını taşıma
k2 belgesi

K2 Belgesi Süresi

K2 belgesi 5 yıllık olarak verilir ve 5 yıl sonunda yenilenmelidir. Yenilenmeyen yetki belgeleri iptal edilir. K2 belgesi yenileme sayfamıza giderek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. K2 belgesi yenileme ücreti yenileme yapıldığı yıl için geçerli olan K2 belgesi ücretinin % 5 i oranındadır. Yenilemesi yapılan belge bir beş yıl daha uzatılarak kullanılabilir. Hem zamandan kazanmak hemde gecikmeden kaynaklı mağduriyet yaşamamak için bizimle iletişime geçiniz.

K2 Belgesi Kimler Almalı

K2 belgesi ni kendi işi ile alakalı taşımacılık yapan herkes alabilir. Şahıs başvurularında vergi mükellefi olma şartı kaldırılmıştır. Bireysel olarak da başvuru yapılabilir. Vergi dairesi ile alakalı durumlar bakanlık tarafından incelenene bir konu değildir.

K2 Belgesi Araçlar

Hususi veya ticari olarak kayıt edilmiş kamyonet ve kamyon araçlar için alınabilir. Şahıs adına kayıtlı araçlarda hususi kayıtlı olanlardan araç sahibi herhangi bir ticari işle meşgul olmuyorsa ve aracı sadece kendi şahsi işleri için kullanıyorsa k2 belgesi almasına gerek yoktur. Üzerine vergi levhası olanlar veya vergi mükellefi olmasını gerektiren bir işle meşgul olanlar bu belgeyi almalıdır. Kamyon aracı olanlar ile kamyonet aracı olanlar yetki belgesi alırken farklı ücret öderler. Kamyonet aracı olanlara k2 belgesi % 90 indirimle verilir.

Belge Alış Süreci

K2 belgesi müracaatları bir gün içinde tarafımızca tamamlanmaktadır. Bakanlıktan yaptığımız başvuru işlemlerinde sizden k2 belgesi için gerekli evraklar talep edilerek bakanlığa sunulur incelemenin ardından eksiği bulunmayan başvurulara ödeme numarası verilerek belge harcının ödenmesi istenir. Ücretin ödenmesinin ardından K2 belgesi başvuruda belirttiğimiz araçlar için geçerli olarak faaliyete hazır duruma gelir. Evraklar bakanlık tarafından firmaların adreslerine iadeli taahhütlü olarak posta yolu ile gönderilmektedir.

K2 Belgesi Fiyatı

K2 belgesi ücreti 2017 yılı için kamyonet araçlara 1059,00 TL, kamyon aracı olanlar için ise 10590,00 TL dir.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.