K BELGESİ İPTALİ

K BELGESİ İPTALİ

K BELGESİ İPTALİ

K belgesi iptali yetki belgeleri isteğe bağlı olarak veya bakanlığın belirlediği kriterlere uyulmadığı takdirde iptal edilebilir. İptal olan yetki belgesinin bakanlığa iade edilmesi gerekmektedir. İptal işlemi için dilekçe ile bakanlık tarafından verilen evraklarla başvuru yapılması gerekmektedir. Araç satmış olanlar ise satış sözleşmeleri ile bakanlığa başvuruda bulunarak sadece o araca ait belgelerini iptal ettirebilirler. Aşağıda belirttiğimiz detayları inceleyerek yapacağınız işlem türüne göre uygun evraklar hazırlamanız gereklidir. 

k1 k2 belgeleri için danışmanlık
k belgesi

4925 sayılı kara yolu taşıma yönetmeliği ile her yetki belgesi sahibinin uyması gereken kurallar belirtilmiştir. Asgari kapasite ve araç şartının sürekli sabit tutulması, kurallara uygun taşıma yapılması, belli bir ceza puanının aşılmaması gibi bazı kurallar göz önünde tutularak yetki belgeleri iptal edilebilir. Bunun için son derece dikkatli davranılması ve gerekli şartlara uygun işlem yapılması şarttır. K belgesi iptali konusunda araç satışından kaynaklanan araç k belgesi iptali ile iş alanını tamamen bırakıp artık o işi yapmama yoluna gideceklerin bakanlıktan belgelerini iptal ettirmeleri ayrı konulardır ve farklı evraklar ve işlemler gerektirir.

Yetki Belgeleri İptali

C2 – D2- K1 – L1 – N2 – N1  Yetki belgeleri gibi belgelerde azami yüklü ağırlık şartının sürekli sabit tutulması. K2, D3, B3 gibi yetki belgelerinde 1 birim araç şartının sürekli sabit tutulması gereklidir. Başvuru esnasında talep edilen yeterliliğin belge sahibi olunduğu süre boyunca elde tutulması şarttır. Örnek olarak K2 belgesi sahibi olanların belgelerinde bulundurmaları gereken bir birim araç şartını kaybettikten sonra satış tarihinden sonra geçen 630 gün içerisinde yeni araç alarak belgeye eklenmez ise yetki belgesi iptal olur. Artık herhangi bir işlem yapmalarına gerek kalmayacaktır çünkü belgeleri artık geçersiz sayılmaktadır. 

Etiketler:, ,

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.